22 ΣΤΟΙΧΗΜΑ, μεγαλύτερες αποδόσεις Online!
Παίζω

Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 – Ο Ισημερινός κέρδισε το Κατάρ στον εναρκτήριο αγώνα

Εκουαδόρ vs Κατάρ

Ηττήθηκε με 2-0 από το Κατάρ από τον Ισημερινό στον εναρκτήριο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης που η διοργανώτρια χώρα ηττάται στον εναρκτήριο αγώνα. Οι άνδρες του προπονητή Φέλιξ Σάντσες δεν ήταν καθαροί στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν σημάδια νευρικότητας κατά τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς να μπουν ποτέ στο παιχνίδι τους.

Ο Ισημερινός κυριάρχησε στο ματς σε όλα τα 90 λεπτά, σκοράροντας πολύ γρήγορα στο 3ο λεπτό, όταν η Βαλένθια έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα. Ωστόσο, το γκολ του παίκτη ακυρώθηκε γρήγορα από το σύστημα VAR για οφσάιντ. Παρόλα αυτά, αυτό κίνησε περισσότερο τους Ισημερινούς, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στο 16ο λεπτό της πρόκλησης. Ο τερματοφύλακας του Κατάρ Saad Al Sheeb έκανε λάθος τάκλιν με τη Βαλένθια μέσα στην περιοχή και ο πρώην επιθετικός της Γουέστ Χαμ ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι για να βάλει την ομάδα του μπροστά.

Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν και πάλι η Βαλένθια που με όμορφη κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ για τον Εκουαδόρ. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε με σκορ 2-0, καθώς το Κατάρ δεν είχε καμία συγκεκριμένη ευκαιρία να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Πολλοί από τους γηπεδούχους οπαδούς έφυγαν από το γήπεδο στο ημίχρονο, και αυτό συνέβαλε σε μια χλιαρή ατμόσφαιρα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι όντας πιο επιθετικοί στην αντεπίθεση, αλλά ο Εκουαδόρ κατάφερε να αμυνθεί με επιτυχία, χωρίς να αφήσει χώρο στον αντίπαλο. Ο Almoez Ali και ο αρχηγός Hassan Al Haydos αντικαταστάθηκαν από τον προπονητή Sanchez 20 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και από εκείνη τη στιγμή οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να καταγράψουν ούτε ένα σουτ στο τέρμα του Ισημερινού. Η πρόκριση από τον όμιλο φαντάζει ήδη σχεδόν αδύνατη αποστολή για το Κατάρ, που θα δώσει τα επόμενα ματς με Ολλανδία και Σενεγάλη.