Παίζω

La Liga

Πρωτάθλημα La Liga

la liga

Η La Liga είναι η υψηλότερη κατηγορία επαγγελματικών πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου στην Ισπανία. Το πρωτάθλημα αποτελείται από 20 ομάδες που παίζουν 2 φορές μεταξύ τους στις 38 εβδομάδες της σεζόν.

Οι ομάδες που τερματίζουν τη σεζόν στις 4 πρώτες θέσεις προκρίνονται για το UEFA Champions League. Προκριματικοί πέμπτης και έκτης θέσης για το UEFA Europa League. Ενώ στο κάτω μέρος της κατάταξης 3 ομάδες του  τελευταία, πτώση στο Segunda Division.

Από το 1929, όταν έγινε το πρώτο ισπανικό πρωτάθλημα, μόνο 9 ομάδες κατάφεραν να ανακηρυχθούν πρωταθλητές. Η Ρεάλ Μαδρίτης οδηγεί πειστικά με 34 τίτλους, ακολουθούμενη από τη Βαρκελώνη με 26. Στη συνέχεια έρχονται οι υπόλοιποι νικητές της La Liga: Ατλέτικο Μαδρίτης με 10 τίτλους, Μπιλμπάο με 8, Βαλένθια με 6, Σοσιεδάδ με 2 και Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, Σεβίλλη και Μπέτις με 1 το καθένα.

Την τελευταία δεκαετία η Ρεάλ Μαδρίτης είχε μεγαλύτερη επιτυχία στην ευρωπαϊκή αρένα, αλλά στη La Liga η ομάδα που κυριάρχησε σημαντικά ήταν η Βαρκελώνη. Στα 10 τελευταία πρωταθλήματα οι Καταλανοί κέρδισαν 6. Τα υπόλοιπα κέρδισαν η Ρεάλ Μαδρίτης (3) και η Ατλέτικο Μαδρίτης (1). Την περασμένη σεζόν ήταν ο Los Blancos που εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Μπαρτσελόνα κατά το τελευταίο μισό των αγώνων και κέρδισε τον 34ο τίτλο στην ιστορία τους.

Ο καλύτερος σκόρερ στην ιστορία της La Liga είναι ο Lionel Messi με 455 γκολ. Αμέσως πίσω του κατατάσσεται ο Κριστιάνο Ρονάλντο με 311 γκολ. Όσον αφορά τους αγώνες που παίζονται, το ρεκόρ κατέχει ο Andoni Zubizarreta με 622.