22 ΣΤΟΙΧΗΜΑ, μεγαλύτερες αποδόσεις Online!
Παίζω

Πρέμιερ Λιγκ – Άρσεναλ σκοράρει στην παράταση για να κερδίσει την Άστον Βίλα

οπλοστάσιο Άστον βίλα

Η Άρσεναλ σημείωσε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Άστον Βίλα στην Πρέμιερ Λιγκ, κερδίζοντας με 4-2 στα τελευταία λεπτά της πρόκλησης. Ο αγώνας ήταν μια πραγματική δοκιμασία χαρακτήρα για τους άντρες του Μίκελ Αρτέτα, οι οποίοι ηττήθηκαν με 3-1 από την αντίπαλη Μάντσεστερ Σίτι πριν από λίγες ημέρες.

Ο αγώνας ξεκίνησε αρκετά γρήγορα, καθώς ο Βίγια πέτυχε το πρώτο γκολ στο 5ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας τους φίλους σε μια γρήγορη αντεπίθεση. Ήταν ο Γουότκινς που άνοιξε το σερί σκορ, πετυχαίνοντας το τέταρτο προσωπικό του γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια. Ωστόσο, η απάντηση της Άρσεναλ ήταν αρκετά γρήγορη. Μόλις 10 λεπτά αργότερα, ο Σάκα σκόραρε με δυνατό σουτ κοντά στο τέρμα, βάζοντας το παιχνίδι στην πορεία.

Όμως ο Βίγια έδειξε ότι το πρώτο γκολ δεν ήταν τυχαίο, καθώς μετά από πολύ ωραία ενέργεια ο Βραζιλιάνος Κουτίνιο εκμεταλλεύτηκε ξανά τους γηπεδούχους με καθαρό σουτ εντός περιοχής. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους αριθμούς 2-1 υπέρ του Βίγια, αλλά όπως φαίνεται αυτό δεν αποθάρρυνε καθόλου την Άρσεναλ.

Οι άντρες του Μικέλ Αρτέτα βγήκαν στο γήπεδο με αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Οι προσπάθειες των φίλων τελικά ανταμείφθηκαν στο 60ο λεπτό της πρόκλησης, όταν ο Ζιντσένκο σημείωσε το πρώτο του γκολ για την Άρσεναλ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα φαινόταν ότι όλα θα έληγαν ισόπαλα, αλλά στο 93' το σουτ του Ζορζίνιο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Βίλα, Έμι Μαρτίνεθ, στο δικό του τέρμα, δίνοντας έτσι στην Άρσεναλ ένα πολύ σημαντικό γκολ. Καθώς οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν την ισοφάριση, ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι έπιασε την άμυνα του Βίγια, τρέχοντας μόνος προς το τέρμα και πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ της Άρσεναλ.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα εξασφάλισε έτσι μια πολύ σημαντική νίκη στην κούρσα για τον τίτλο του πρωταθλήματος.