Ο αγώνας για τον τίτλο της Premier League, λέει ο Alan Shearer: Η Τσέλσι είναι δύσκολο να σταματήσει

Ο αγώνας για τον τίτλο της Πρέμιερ Λιγκ μόλις ξεκίνησε, αλλά για τον πρώην εθνικό της Αγγλίας Άλαν Σίρερ, τα φαβορί είναι ξεκάθαρα. Ο Άγγλος είναι της άποψης ότι η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ είναι πολύ δύσκολο να σταματήσει και έχει δώσει τα επιχειρήματα που υπερασπίζονται την ιδέα του.

Σύμφωνα με τον Σίρερ, ακόμη και όταν τα πράγματα πάνε στραβά για την Τσέλσι, όπως συνέβη με την κόκκινη κάρτα του Ρις Τζέιμς, οι Μπλε πάλι βρίσκουν τον τρόπο να διατηρούν την ισορροπία στο γήπεδο. Η νίκη με 3-0 επί της Τότεναμ απέδειξε ότι οι διαχειριστές του Τούχελ είναι μια πραγματικά ισχυρή ομάδα με έξυπνο προπονητή. Ο Shearer ανέλυσε λεπτομερέστερα την πρόκληση απέναντι στην Τότεναμ:

«Η Τσέλσι κυριαρχούσε σε όλο το γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά το πρώτο γκολ, ήταν απλώς θέμα πόσο θα σκοράρουν. Θα μπορούσαν να είχαν πετύχει 6 ή 7 γκολ στο τέλος του αγώνα, αν ήταν πιο ακριβείς μπροστά από το γκολ. Όταν οι Σπερς απειλούσαν στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο σέντερ μπακ της Τσέλσι ήταν αρκετά σταθεροί. ιδιαίτερα Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος για μένα ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα ».

Ο πρώην ποδοσφαιριστής συνέχισε την ανάλυσή του:

"Έχουν περάσει μόλις 5 εβδομάδες από την έναρξη της σεζόν και η Τσέλσι αντιμετώπισε την Άρσεναλ, τη Λίβερπουλ και την Τότεναμ, καταφέρνοντας να πάρει 7 βαθμούς από αυτές τις συναντήσεις. Στο παιχνίδι που άφησαν βαθμούς πίσω, έπαιξαν με τη Λίβερπουλ με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. «Δείχνει πόσο δυνατοί είναι ψυχικά».

Ένας άλλος λόγος που ο Άλαν Σίρερ πιστεύει ακράδαντα στην Τσέλσι είναι και Romelu LukakuΤο Οι Λονδρέζοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ την περασμένη σεζόν. Για αυτόν τον λόγο, ο επιθετικός που ήρθε από την Interντερ είναι η βασική ενίσχυση που χρειαζόταν ο Τόμας Τούχελ. Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι και χωρίς αυτόν, η Τσέλσι κατάφερε να ανακηρυχθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης την περασμένη σεζόν.